Zarządzanie interakcjami, przykłady

26.02.2024

Autorka:
Aleksandra PypećAleksandra Pypeć

Medical Information Lead

W dzisiejszym świecie, gdzie terapie lekowe stają się coraz bardziej złożone, interakcje między lekami są nieuniknione. 
Warto podkreślić, że jeżeli udowodniono daną interakcję, nie oznacza to, że dany składnik należy rutynowo odradzać pacjentowi. Oznacza to jedynie, że istnieją badania, w których odnotowano, że stosując daną kombinację, pacjent może nie odnieść korzyści.

Kluczem do efektywnego zarządzania interakcjami jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, uwzględniając jego cechy osobnicze. Smart Pharma Finder+ jest drogowskazem, który wskazuje prawidłowy kierunek przemyślanej farmakoterapii czy suplementacji.

Odpowiednie zarządzanie tymi interakcjami może pozwolić pacjentom na bezpieczne i skuteczne stosowanie wielu leków jednocześnie. Oto kilka przykładów.

Interakcja magnezu i cynku
Przyjmowane jednocześnie mogą konkurować o absorpcję w przewodzie pokarmowym. Obecność jednego z nich może ograniczać wchłanianie drugiego.

Rozwiązanie: rozdzielenie dawkowania w czasie o kilka godzin.

Interakcja famotydyny i żelaza
Absorpcja żelaza z soli żelaza zależy od pH i maleje wraz ze wzrostem pH. Famotydyna zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, który podnosi pH w żołądku i jelitach. Jednoczesne stosowanie może zmniejszać wchłanianie żelaza.

Rozwiązanie: zmiana pory dawkowania. Czasami, przyjmowanie leków o różnych porach dnia może zniwelować ryzyko niepożądanych interakcji, pozwalając na pełniejsze wykorzystanie terapeutycznych korzyści każdego leku. Żelazo należy stosować rano na czczo a famotydynę wieczorem.

Interakcja witaminy B3 z simwastatyną
Istnieje zwiększone ryzyko rabdomiolizy podczas podawania symwastatyny z niacyną w dawkach ≥1 g/dobę. 

Rozwiązanie: Należy rozważyć, czy w indywidualnym przypadku ma ona znaczenie. Pacjent może stosować niacynę np. w preparacie typu “multiwitamina”, gdzie dawki tej witaminy są często kilkadziesiąt razy mniejsze (kilkanaście mg).

Interakcja kilku leków na nadciśnienie tętnicze
Przy jednoczesnym stosowaniu może dojść do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego.

Rozwiązanie: Takie połączenie może być celowe, gdyż np. brak efektu po zastosowaniu jednego leku lub może być też niezamierzone, gdyż pacjent leczy się u kilku lekarzy i nie przekazuje im informacji o wszystkich stosowanych produktach. Pogłębiony wywiad jest tutaj kluczowy!

Duplikacja składników: witamina D i tran
Może wydawać się korzystna z punktu widzenia wsparcia zdrowia, ale stosowanie zarówno suplementów witaminy D, jak i tranu, który jest naturalnym źródłem tej witaminy, wymaga uważnej oceny całkowitego spożycia witaminy D, aby uniknąć potencjalnych ryzyk związanych z jej nadmiarem i przekroczenia zalecanych dziennych dawek

Rozwiązanie: dostosowanie dawkowania.

🔎 Pamiętajmy, że medycyna jest nauką opartą na dowodach, ale również sztuką dostosowywania tych dowodów do indywidualnych potrzeb pacjenta. Za każdym schematem terapeutycznym stoi człowiek ze swoimi unikalnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Przedstawione przykłady nie stanowią porady w ujęciu lekarskim i farmaceutycznym i nie zastępują konsultacji. Przykłady mają wyłącznie charakter informacyjny.

Autorki:
Aleksandra PypećAleksandra Pypeć

Medical Information Lead

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Osi Priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej jako projekt „Smart Supplement – centrum optymalizacji farmakoterapii i monitoringu trendów w zakresie zakupu i przyjmowania produktów wydawanych bez recepty”.